Itämeripäivä Pikantella 27.8.
26.08.2026
Itämeripäivää vietetään Pikantella Itämeripäivän tapahtumassa Tays-kampuksen pääaulan Pikante Cafessa 27.8. klo 10.30-13.30.
Ohjelmassa on:
- Herkullinen saaristolaispöytä Delibuffetissa
- Magneettiongintaa
- Kalatoimittajamme Baron’s Food on lounaalla mukana esittelemässä päivän kalatuotteita
Itämeripäivän herkulliset Delibuffetit löydät myös Tays-kampuksen H-rakennuksesta Ravintola Mistelistä ja Hatanpäältä Pikante 36Ravintolasta.
Tervetuloa!
Mikä Itämeripäivä on?
- Itämeripäivän päämääränä on paitsi rohkaista ihmisiä virkistymään Itämeren äärellä ja toimimaan sen hyväksi, myös lisätä tietämystä meren monimuotoisuudesta, menneisyydestä ja kulttuurisesta merkityksestä.
- Itämeri on täysin korvaamaton koti lukemattomille eläin- ja kasvilajeille sekä pinnan alla että sen yläpuolella. Jotta voimme tulevaisuudessakin nauttia meren tarjoamasta lähiluonnosta, elämyksistä ja elinkeinoista, meidän on varjeltava sitä päättäväisin toimin.
- Itämeripäivänä on tärkeää iloita saavutetuista tuloksista ja vuosikymmeniä kestäneestä arvokkaasta suojelutyöstä.
- John Nurmisen Säätiö perusti Itämeripäivän vuonna 2019.
Lisää Itämerestä ja Itämeripäivästä:
https://itameripaiva.fi/mika-on-itameripaiva/tietoa-itameresta/
https://itameripaiva.fi/